web na klíč

Vlastní web svépomocí versus tvorba profesionálem

Měli byste si na tvorbu vlastních stránek najmout profesionála nebo si vytvořit web svépomocí? Toto je záludná otázka. Pojďme se ji tedy trošku více věnovat.

Náklady a čas

Nejprve si tedy promluvme o vytvoření webu svépomocí. Největší výhodou a rozhodujícím faktorem jsou náklady. Je zřejmé, že je tento způsob mnohem levnější, což je skvělé pro začínající podnikatele. Ale je to pro ně něco nového, riskují, že budou trávit spoustu času snahou přijít na to, jak co udělat, ale může se stát, že vytvoří něco, s čímž nejsou spokojeni. Nemluvě o enormním „technologickém stresu“, který se během této cesty projeví.

Potřebujete umět programovat?

Existují nástroje pro tvorbu webových stránek, jako jsou WordPress, Squarespace nebo Wix, které proces několikanásobně zjednodušili. Nemusíte umět programovat. Jednoduše si vyberete šablonu a upravíte si jen obsah a vzhled webu. Existují samozřejmě omezení a je možné, že na nějaké narazíte, ale i ty se dají vyřešit s pomocí různých doplňků a pomocných nástrojů (pluginů). Poskytují snadný a rychlý způsob, jak založit a zprovoznit webové stránky doslova během pár hodin.

web svépomocí

Ale bude vypadat a fungovat jako webová stránka od profesionála?

Dalším problémem tvorby svépomocí je, že pokud nejste designér, pravděpodobně ještě nebudete mít „designérské oko“. To je v pořádku, ale je možné, že z tohoto důvodu bude váš web vypadat amatérsky. Dalším úskalím je, že vám pravděpodobně budou chybět některé části skládačky, což znamená, že nemusíte vědět, co všechno by měl váš web skutečně obsahovat. A taky jak nejlépe optimalizovat vaše stránky pro požadované výsledky. Ale i s tím si můžete jednoduše poradit. Já pro tento účel připravila Kontrolní seznam pro vytvoření webových stránek svépomocí, takže na nic nezapomenete. Ke stažení je ZDARMA tady.

Typ stránek

Dalším hlediskem je typ webu, který chcete vytvořit. Pokud potřebujete jen jednoduchou webovou stránku, určitě se rozhodněte pro tvorbu svépomocí. Jestli ala plánujete složitý web a nejste v oboru zkušení, měli byste si pravděpodobně najmout profesionála. Práce s profesionálem může být úžasná, najdete spolu vhodné řešení a je možné, že vytvoří něco lepšího, než jste si vůbec dokázali představit.

Kolik stojí webdesignér?

Největším faktorem, který lidi odrazuje při práci s designérem, je cena. Ceny se pohybují od pár tisíců korun za nejjednodušší weby až po stovky tisíc, cena dle konkrétního poskytovatele a samozřejmě i vašich požadavků. Navíc je možné, že budete muset dlouho čekat, nebo že designér nepochopí vaši vizi.

Co když potřebuji svůj web často aktualizovat?

Jednou z hlavních nevýhod spolupráce s profesionálním designérem je, že nevíte, jak si sami aktualizovat svůj web. To znamená, že si budete muset najmout profesionála pokaždé, když budete chtít na webu provádět jakékoli změny, bez ohledu na to, jak velké (malé) budou, a to se může dost navyšovat vaše výdaje. Pokud si najmete profesionála, doporučuji zažádat si o administrativní vstup na web a zaškolení, abyste mohli alespoň sami blogovat a v případě potřeby aktualizovat obsah.

Jaká volba je tedy nejlepší?

Věřím, že začínající podnikatelé potřebují něco mezi těmito dvěma možnostmi. Nějaký kompromis. Volba profesionála je pro mnohé příliš drahá. Cesta svépomocí může být nepřekonatelná kvůli technologickým věcem a časově vysokým nákladům (příštích pár měsíců byste mohli trávit pouze na Googlu a snažili se na to přijít)

Ale mám řešení! Zrovna vytvářím online kurz, kde vás provedu krok za krokem, jak si vytvořit vlastní web. Navíc ode mě získáte osobní zpětnou vazbu a technickou podporu ve skupině studentů na Facebooku, kdykoli budete potřebovat. Tímto způsobem si můžete vytvořit svůj web sami, ale udělejte to správně – od profesionálního designu po strategii a optimalizaci. JIŽ BRZY!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *