tvůrčí krize

Tvůrčí krize – co s ní?

Už se vám někdy stalo, že jste si sedli k počítači a nevěděli, co psát na svůj blog? Nebo jste si vzali mobil do ruky, chtěli přidat příspěvek na sociální síť a vůbec nevěděli o čem by měl být? Tvůrčí krize nás může přepadnout nečekaně kdykoliv a kdekoliv. A když už nás přepadne, co s ní dělat?

Kouzlo poznámek

Na tvůrčí krizi existuje lék. Takovou první pomocí jsou vaše poznámky. Založte si notýsek nebo si vkládejte poznámky do telefonu nebo do počítače a noste je u stále u sebe, protože myšlenky a nápady přichází neplánovaně a nečekaně. Mějte poznámky neustále u sebe a cokoliv vás napadne si tam ihned připište. Nápady totiž odchází stejně rychle jako přichází a bylo by škoda o ně přicházet. Pokud se vám pak stane, že si sednete k počítači a budete mít v hlavě prázdno, jednoduše si otevřete své poznámky, které vám budou nekonečnou studnicí inspirace. Tvůrčí krize nemá šanci.

tvůrčí krize

Aktualizujte staré články

Mrkněte se na svůj vlastní web nebo zeď svého účtu na sociálních sítích. Možná zjistíte, že informace v některých příspěvcích jsou zastaralé, proto by bylo fajn vytvořit článek nový s aktualizovanými údaji. Nebo zjistíte, že by bylo fajn doplnit nějakou starší akci o aktuální progres: „kdysi jste se zmínili, že začínáte s hubnutím/cvičením tak jak to teď s vámi vypadá?“, „vrhli jste se v minulosti do studia? Jak vám vaše nově nabyté znalosti v praxi pomáhají?“, „jak jste na tom s vývojem nového produktu?“

Čísla vám pomůžou

Být kreativní dává zabrat, ale i když se z vás nápady zrovna nehrnou, cítíte potřebu a sílu pracovat? Zkuste čísla. Ty jsou dané s pevnými postupy, kreativitu tady nepotřebujete. Co tím myslím? Dělejte cokoliv, co pro své podnikání potřebujete, běžně ji neděláte a kde se počítá. Udělejte si inventuru skladu. Jak si na tom stojí vaše příjmy a výdaje. Mrkněte se na bankovní účty, vyhovují vašim potřebám? A co pojištění? Analyzujte návštěvnost webu nebo zapojení sledujících na sociálních sítích. Udělejte si analýzu klíčových slov, možná můžete udělat něco se SEO optimalizací. Je plno věcí, které můžete dělat, být při nich produktivní a zároveň se vyhnout dočasnému výpadku kreativity.

Ukliďte si

Říká se, že pořádek dělá přátele. A platí to nejen o mezilidských vztazích. Máte tvůrčí krizi a chcete získat zpět svou kamarádku kreativitu? Ukliďte si! Uvidíte jak velký dopad na vás bude mít taková „maličkost“ jako je pořádek. Uznejte sami, že pokud se na plno věnujeme svému podnikání, některé věci občas zanedbáme. Takže vzhůru do úklidu! Můžete udělat jen jednu věc nebo všechno najednou, to nechám na vás. Co takhle roztřídit si oblečení ve skříni, úklid v garáži, vydrhnutí polic v kuchyni? Nestačí? Seřaďte si knihy v knihovně, roztřiďte si staré účty a dokumenty, staré fotografie zařaďte do alb. Uklidit si můžete i ve svém počítači nebo telefonu. Kolik tam asi máte nepotřebných souborů a fotografií? Takovým generálním pořádkem jako by jste si uklidili i ve vlastní hlavě, nápady z vás budou jen sršet.

tvůrčí krize

Svaly vs.mozek

Zapojte své svaly a rozhýbejte je! Je úplně jedno jak, hlavní je, aby váš mozek na chvíli přemýšlel o pohybech vašeho těla. Navíc fyzická námaha jak známo vypouští endorfiny, hormony štěstí. Uvidíte, že si krásně pročistíte hlavu a bude vám to lépe myslet. Takže co dělat? Vyražte na procházku do přírody, zajděte do fitka, běžte si zaplavat, posekejte trávu, naštípejte dříví, nebo umyjte okna, prostě cokoliv, při čem se trošku zapotíte.

Pauza

Ano, i při tvůrčí krizi vám občasná pauza jen prospěje. Hodně z nás má pocit, že válení se na lehátku s dobrý pitím v ruce je jen ztráta času, ale není. Nejen náš mozek, ale i tělo si občas potřebuje odpočinout. A přiznejme si, kolik z nás dostatečně v noci spí? Nedivme se, že naše tělo po čase zatáhne na ruční brzdu a řekne dost. Tvůrčí krize může být jedním z varovných signálů, že si prostě potřebujeme odpočinout. Někdy stačí jedno odpoledne, někdy bude potřeba celý týden. Dejte si na čas a odpočiňte si.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *